paspoporodowy.pl

Cesarskie cięcie - krok po kroku

Cięcie cesarskie to wbrew pozorom nie zwykły 'zabieg’ lecz prawdziwa operacja, podczas której przecinanych jest szereg warstw brzucha.

Cesarka to najprawdopodobniej najczęściej wykonywana operacja na świecie, co nie oznacza, że jest ona łatwa i zawsze odbywa się bez żadnych powikłań. Po standardowej procedurze podania znieczulenia oraz cewnikowaniu lekarz przystępuje do przecięcia kolejno poszczególnych warstw brzucha.

Cesarskie cięcie – warstwy, które są przecinane

  1. SKÓRA – w dolnej części brzucha lekarz wykonuje nacięcie długości około 15cm.
  2. TKANKA PODSKÓRNA – następnie nacinana jest miękka tkanka podskórna aż do pochewki mięśni prostych.
  3. POWIĘŹ – twarda i elastyczna tkanka, która zazwyczaj jest najpierw nacinana a następnie rozchylana.
  4. MIĘŚNIE BRZUCHA – mięśni się nie przecina, są one rozsuwane na boki.
  5. OTRZEWNA – bardzo delikatna błonka, która jest rozrywana palcami.
  6. MACICA – lekarz skalpelem nacina macicę, a następnie palcami poszerza otwór do około 15cm.
  7. PĘCHERZ PŁODOWY – po jego nacięciu oczom lekarza w końcu ukazuje się dziecko.

Pas poporodowy po CC

Jak już wiesz cesarskie cięcie to poważna operacja, w wyniku której przecinanych jest szereg warstw brzucha. Sama w sobie ciąża jest ogromnym wysiłkiem dla ciała kobiety. Wszystkie tkanki brzucha są osłabione i „rozwleczone”, a kiedy jeszcze dodatkowo zostaną one przecięte, całe rusztowanie brzucha jest bardzo słabiutkie. Niestety właśnie w wyniku tego osłabienia może dojść do pojawienia się przepukliny poporodowej. Jest to widoczne uwypuklenie powstające w wyniku „przepchnięcia” się narządu wewnętrznego w miejsce, w którym nie powinien on się znaleźć. Dzieje się tak, ponieważ cały „stelaż” brzucha został na tyle naruszony i osłabiony, że nie działa prawidłowo. I tu z pomocą przychodzą pasy poporodowe, które trzymają w ryzach rozciągnięte i osłabione powłoki brzuszne.

Pas poporodowy po CC - od kiedy nosić ?

Z uwagi na to, że w wyniku cesarskiego cięcia przecinane są wszystkie warstwy brzucha, zalecane jest noszenie pasa poporodowego dopiero po upływie 4 tygodni od operacji. W przypadku porodu naturalnego po pas poporodowy można sięgnąć szybciej, bo już po upływie dwóch tygodni. Jednak, oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i przede wszystkim należy „słuchać” swojego organizmu.

Pas poporodowy - jak długo nosić ?

Pas poporodowy dla uzyskania pożądanych efektów powinno się nosić kilka godzin dziennie. Nie śpij w nim oraz nie noś go całą dobę. Dostosuj noszenie go do swojego dobowego rytmu. Pas poporodowy świetnie też sprawdza się doraźnie, kiedy szybko musisz dobrze wyglądać. Mimo tego, że normalnie twój brzuszek jest jeszcze daleki od ideału, to zaraz po założeniu pasa staje się on momentalnie wygładzony. Do tego dużą zaletą jest to, że pod ubraniem praktycznie go nie widać. Jedyne co musisz zrobić to wybrać dobry pas po ciąży, który spełnia wszystkie podstawowe parametry, tak aby był on bezpieczny i komfortowy w użytkowaniu.

Pas poporodowy - jaki wybrać ?

Na rynku jest wiele różnych pasów poporodowych, jednak nie każdy będzie wygodny i komfortowy. Pas po ciąży musi spełniać szereg parametrów, na które musisz zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Pas poporodowy musi spełniać następujące parametry

  • specjalistyczny materiał, czyli odpowiedni rodzaj gumy – pas w większości składa się z gumy i to ona gra kluczową rolę oraz decyduje o tym, czy pas jest dobry. Guma musi być lekka ale mocna, wytrzymała i elastyczna. Wewnętrzna strona powinna być miękka, co znacznie podniesie komfort użytkowania pasa.  →ZOBACZ JAKIE SĄ GUMY NA RYNKU I NA CO SZCZEGÓLNIE MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ
  • łagodne dla skóry brzegi – brzegi pasa muszą być delikatne, niedrażniące i niewpijające. Zdecydowanie unikaj pasów, które mają twarde, wżynające się w skórę zakończenia.
  • odpowiednia szerokość (wysokość) pasa – pas nie może być ani zbyt szeroki, ani zbyt wąski. Powinien zbierać cały brzuch. Za optymalną wysokość przyjmuje się 23cm, zwróć na to uwagę!
  • odpowiedni rozmiar pasa – bardzo ważny jest dobrze dobrany rozmiar, dobre pasy posiadają rozmiary oraz dużą powierzchnie regulacji. Przed zakupem zmierz dokładnie brzuch, aby wybrać dobry rozmiar.
  • najpierw funkcjonalność, później „ładność” pasa – pas poporodowy ma ci jak najlepiej służyć, być wygodny i komfortowy a nie „piękny”. Zdecydowanie kieruj się funkcjonalnością – twoja skóra ci za to podziękuje.

→ZOBACZ JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI PAS POPORODOWY